Cum ma imbrac la teatru?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cum ma imbrac la teatru?

Mesaj Scris de Mădă la data de Dum Oct 10, 2010 8:10 pm

Ieri seara am fost la teatru si nu sunt sigura daca am fost imbracata corespunzator. Am purtat o fusta pana deasupra genunchilor in carouri rosii, un pulover negru, subtirel si haina rosie care acoperea fusta. Pe tema vestimentatiei m-am certat cu mama in jur de o ora intreaga! Si am o intrebare simpla:

Cum ma imbrac potrivit la teatru?

Depinde de piesa? Sau la ce teatru merg? (eu am fost la Teatrul National, piesa Egoistul) Conteaza randul pe care stai? Este vreo insulta pentru actori daca nu m-am imbracat corespunzator? Tin sa mentionez ca am avut bilet in primul rand, de aceea sunt cam ingrijorat. Nu as vrea sa fac aceeasi gresala de doua ori...

Astept raspunsuri!

Mădă

Data de inscriere : 05/10/2010
Varsta : 19
Localizare : Fundulea

Sus In jos

Re: Cum ma imbrac la teatru?

Mesaj Scris de Abbeh. la data de Mier Oct 20, 2010 3:09 am

Consider că vestimentaţia ta a fost bunicică.

Da, depinde de piesa de teatru. Dacă este un mai avangardistă te poţi îmbrăca mai lejer, gen blugi sau ceva; deşi nu ţi-aş recomanda. Actorii se pot simţi jigniţi de ţinuta ta chiar dacă nu stau să te studieze. Adică, dacă stăm să ne gândim de cum mergeau îmbrăcatate fetele sau femeile la teatru în trecut ne dăm seama că nu putem merge "ca pe stradă". Consider că trebuie să respectăm măcar puţin protagoniştii.
Eu una aş opta pentru ceva clasic, elegant, decent. O fustă conciă, o cămăşuţă ceva, accesorii decente, eventual nişte pantofi cu toc micuţ sau mediu; plus că nu e neapărat să optezi pentru culori sobre, poţi avea nişte imprimeuri decente spre exemplu sau aşa.
Sper că ţi-am fost de folos.
* h u g *

Abbeh.
Moderator
Moderator

Data de inscriere : 03/10/2010
Varsta : 20

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum